Czym jest promieniowanie UV?

Promieniowanie ultrafioletowe jest rodzajem niewidzialnej dla oka ludzkiego fali elektromagnetycznej. Ultrafiolet występuje w przyrodzie w postaci promieniowania wysyłanego przez Słońce, gwiazdy i inne gorące obiekty astronomiczne. Ultrafiolet emitowany przez słońce wchodzi w reakcje z ludzką skórą. Jako skutek reakcji powoduje wystąpienie opalenizny oraz wytworzenie witaminy D2, jednak w nadmiarze jest szkodliwy i może powodować wiele problemów zdrowotnych, takich jak oparzenia lub czerniak. Przyspiesza także proces starzenia się skóry. Może powodować uszkodzenie cząstek DNA i RNA w komórkach.

Co oznacza faktor filtra SPF?

Oznaczenie faktora SPF jest miarą stopnia zabezpieczenia skóry przed szkodliwym promieniowaniem UV. Przyjęło się stwierdzenie, że stopień faktora w filtrze przedłuża bezpieczny czas ekspozycji skóry na słońce (czyli czas, w którym skóra nie odnosi poparzeń) zwielokrotniony przez faktor filtra. Upraszczając, filtr 30 SPF pozwala spędzić bezpiecznie w słońcu 30x tyle, ile moglibyśmy wystawiać się bez kremu ochronnego.

Ważne jest jednak, aby zrozumieć, że nie jest to miara liniowa - np. filtr SPF 30 zabezpiecza skórę w 97%, faktor 50 zaś jedynie o 1 % bardziej.

Faktor filtra SPF

Co mogę zrobić, żeby opalać się bezpiecznie i zdrowo?

Żeby bezpiecznie przebywać na słońcu powinniśmy dbać o skórę i stosować filtry przeciwsłoneczne. Najlepiej takie, które blokują promieniowanie UV na jej powierzchni, a nie neutralizują jej wewnątrz tkanek. Nie możemy zapominać o nakryciu głowy, dobrych okularach przeciwsłonecznych oraz regularnym nawadnianiu organizmu. Dzięki Słońcu istnieje życie na Ziemi, korzystajmy z jego mocy rozsądnie.